تبلیغات
نجوم ، علمی به بزرگی جهان - مطالب هفته چهارم مرداد 1393

تهدید جدی سیارک‌ها برای زمین سازمان ملل را هم وارد عرصه مقابله با آن‌ها کرده است.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان معتقدند حدود یک میلیون سیارک نزدیک زمین وجود دارند که می‌توانند خطری جدی برای کره خاکی باشند اما فقط کسر کوچکی از آن‌ها تاکنون شناسایی شده است. این تهدید به اندازه‌ای جدی است که «اد لوو»، فضانورد سابق ناسا، آن را «قمار چرخان کیهانی» خوانده و این که تنها «بختی کور» جان بشریت را از این تهدید به در برده است.

هم‌اکنون «کمیته استفاده‌های صلح‌آمیز از فضای خارج» سازمان ملل، تیم ویژه‌ای برای مواجهه با خطرات ناشی از سیارک‌های نزدیک زمین تشکیل داده است. این تیم که «شبکه بین‌المللی تحلیل و هشدار» (IAWN) نام گرفته، اطلاعات لازم درباره سیارک‌ها را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند تا به دولت‌ها درباره تهدید بالقوه آن‌ها هشدار دهد.

هم‌اکنون، چند گروه برای نظارت بر تهدید این صخره‌های آسمانی وجود دارند و این کمیته امیدوار است تخصص این گروه‌ها را با یکدیگر ترکیب کند. گروه دیگری موسوم به «گروه مشاوره برنامه‌ریزی ماموریت فضا» نیز به دنبال ارتقا همکاری‌های بین‌المللی برای دفع تهدید سیارک‌هاست. این نخستین بار است که امکان همکاری آژانس‌های فضایی امریکای شمالی، امریکای لاتین، اروپا، آسیا و افریقا در مقابل سیارک‌ها فراهم شده است.

این فقط آژانس‌های فضایی جهانی نیستند که در این زمینه فعال خواهند بود. ناسا از عموم خواسته شکارچی‌ سیارک‌ها باشند و به نجات سیاره زمین کمک کنند. این آژانس به هر فردی که قادر به طراحی کد رایانه‌ای جهت شناسایی سیارک‌های تهدیدکننده حیات باشد، بیش از 35 هزار دلار جایزه می‌دهد.

-----------------------------------------------------------------------------------------

منبع : ایسنا

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 مرداد 1393 توسط گیتی
(تعداد کل صفحات:12)      1   2   3   4   5   6   7   ...  
نجوم ، علمی به بزرگی جهان!

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سال نوری... جایی برای پاسخ به این سوال که: مـا کجاییــم؟

. . . پرسش و پاسخ نجومی


کد عکس گوشه ای عاشقانه

کد عکس گوشه ای عاشقانه


از بــروز رسانــــی وبـــلاگ از طــریـق ایمیل مطلع شوید.

-------------------------------

اسلایدر

     
#
کلیه حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سال نوری می باشد.
.لطفا جهت نمایش بهتر وبلاگ و نیز استفاده از تمامی امکانات آن ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید