تبلیغات
نجوم ، علمی به بزرگی جهان - ردیابی صدها سیاهچاله در جهان

دانشمندان آمریکایی در ماموریت جدیدی برای کشف صدها سیاهچاله جدید در سراسر جهان، سال آینده دو ردیاب برنامه‌ریزی شده را در این کشور راه‌اندازی خواهند کرد تا به آنها در ردیابی سیاهچاله‌های میلیون‌ها سال پیش کمک کند.

سیاهچاله‌ها قابل دیدن نیستند، اما ردیاب‌های جدید مانند میکروسکوپ‌های بزرگ می‌توانند آثار تصادم این اجرام را مشخص کنند.

مارک هنام، محقق این پژوهش اظهار کرد: چرخش سریع سیاهچاله‌ها منجر به ایجاد مدارهای دورانی می‌شود. این مدارهای دورانی اثری از سیاهچاله‌ها بر جای می‌گذارند و مسیرهای ایجاد شده در اطراف آنها منجر به شکل‌گیری سیگنال‌های امواج گرانشی پیچیده می‌شود. هدف از این مدل، پیش‌بینی حرکت و کمک به دانشمندان در یافتن این سیگنال‌ها با اطلاعات ردیاب است.

محققان، نمونه‌ای نظری با هدف پیش‌بینی سیگنال‌های امواج، پتانسیل گرانشی ایجاد کردند که با ردیاب‌ها دریافت می‌شوند. این نمونه نظری به دانشمندان در تشخیص شکل موج کمک می‌کند.

وی در ادامه افزود: گاهی اوقات مدارهای این سیاه‌چاله‌ها کاملا پیچیده و مانند کلاف نخ است، اما اگر شما چرخش اطراف این سیاهچاله‌ها را تصور کنید به نظر واضح می‌آید و شما قادر به نوشتن معادله‌ای برای توصیف رخداد خواهید بود. مانند کودکی که مشغول بازی با کلاف نخ بوده و عاقبت دستان خود را در کلاف می‌پیچد. اگر شما از آنها دور باشید قادر به درک آن نخواهید بود اما اگر نزدیک آنها باشید می‌توانید به راحتی آنها را لمس کنید.

هنوز تحقیقات بسیاری باید برای راه‌اندازی این ردیاب‌ها صورت پذیرد. محققان امیدوارند شبیه‌سازی کافی برای درک بیشتر از توده‌های سیاهچاله‌ها انجام تا سیستم چرخش پیچیده و حرکت آنها مشخص شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Physical Review Letters منتشر شده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------

منبع : ISNA

نوشته شده در تاریخ جمعه 30 آبان 1393 توسط گیتی
نجوم ، علمی به بزرگی جهان!

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سال نوری... جایی برای پاسخ به این سوال که: مـا کجاییــم؟

. . . پرسش و پاسخ نجومی


کد عکس گوشه ای عاشقانه

کد عکس گوشه ای عاشقانه


از بــروز رسانــــی وبـــلاگ از طــریـق ایمیل مطلع شوید.

-------------------------------

اسلایدر

     
#
کلیه حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سال نوری می باشد.
.لطفا جهت نمایش بهتر وبلاگ و نیز استفاده از تمامی امکانات آن ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید