تبلیغات
نجوم ، علمی به بزرگی جهان - معمای جدید علم با کشف جزیره‌ای سرگردان در قمر تیتان

حرکت رو به بالا و پائین نوعی ویژگی عظیم در دریای بزرگترین قمر سیاره زحل، منجمان ناسا را سردرگم کرده است.
قمر تیتان زحل

 

 در ماه ژوئیه سال 2012، نوعی ویژگی عظیم به مساحت 260 کیلومتر مربع (تقریبا به اندازه 58 هزار زمین فوتبال) مشاهده شد که از زیر دریای مایع تیتان به سطح می‌آمد و دوباره ناپدید می‌شد.

تاکنون هیچ توضیح قطعی برای این موضوع ارائه نشده اما گفته می‌شود این ویژگی شاید یک موج سطحی، حباب‌های اوج‌گیرنده یا حتی جسمی جامد باشد که زیر سطح قرار گرفته است.

فضاپیمای کاسینی هم‌اکنون حول سیستم زحل مدارگردی می‌کند و این ویژگی را در یکی از بزرگ‌ترین دریاهای روی تیتان به نام Ligeia Mare رصد کرد.

در تصاویر گرفته‌شده از دهم ژوئیه سال 2012 تا 21 اوت سال 2014، این ویژگی از سطح بالا می‌آید و دوباره زیر آن ناپدید می‌شود. تصویر 26 آوریل سال 2007 نیز نشان می‌دهد چنین ویژگی پیش‌تر در این ناحیه رصد نشده بود.

ویژگی مرموز در تصاویر راداری شفاف به نظر می‌رسد و از این نظریه پشتیبانی می‌کند که چنین مولفه‌ای شاید سازه‌ای جامد (یک جزیره) باشد که به هیچ دلیل مشخصی به سطح می‌آید و دوباره غرق می‌شود.

 

مقایسه موقعیت جزیره مرموز در سال‌های 2012 و 2014

معمای جدید علم با کشف جزیره‌ای سرگردان در قمر تیتان

 

پروفسور «اما بونس»، استاد فیزیک پلاسمای سیاره‌ای از دانشگاه لستر که روی ماموریت کاسینی کار می‌کند، معتقد است این ویژگی شاید نوعی کلاهک یخی مشابه آنچه باشد که بر روی زمین مشاهده می‌شود. با این حال این دانشمند احتمال نوعی حباب عظیم یا حتی امواج سطحی را رد نکرد. وی همچنین گفت ظهور چنین ویژگی شاید به دلیل تغییرات فصول زحل باشد.

نظارت بر این تغییرات هدف اصلی ماموریت کاسینی به شمار می‌آید و دکتر «استفان وال»، معاون تیم رادار کاسینی واقع در آزمایشگاه پیشرانه جت در کالیفرنیا گفت: علم عاشق معماست و با این ویژگی رازآلود تیتان، ما شاهد نمونه‌ای هیجان‌آور از تغییرات مداوم روی این قمر هستیم.

-----------------------------------------------------------------------------------------

منبع : کنجکاو

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 مهر 1393 توسط گیتی
نجوم ، علمی به بزرگی جهان!

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سال نوری... جایی برای پاسخ به این سوال که: مـا کجاییــم؟

. . . پرسش و پاسخ نجومی


کد عکس گوشه ای عاشقانه

کد عکس گوشه ای عاشقانه


از بــروز رسانــــی وبـــلاگ از طــریـق ایمیل مطلع شوید.

-------------------------------

اسلایدر

     
#
کلیه حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سال نوری می باشد.
.لطفا جهت نمایش بهتر وبلاگ و نیز استفاده از تمامی امکانات آن ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید