تبلیغات
نجوم ، علمی به بزرگی جهان - ماهواره‌های جدید اروپا به فضا پرتاب شدند.

دو ماهواره اروپا روز گذشته (جمعه) در ساعت 12:27 به وقت گرینویچ (16:57 به وقت تهران)، پس از یک تاخیر 24 ساعته به فضا اوج گرفتند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پرتاب این دو مدارگرد، تعداد ماهواره‌های پروژه مجموعه «گالیله» را به شش مورد افزایش داد و این شبکه را یک گام به سوی عملیاتی‌شدن کامل نزدیک کرد. این ماهواره‌ها توسط شرکت Arianespace و بر روی موشک سایوز ساخت روسیه، از مرکز فضایی «کورو» واقع در گویان فرانسه اوج گرفتند.

پروژه 7.2 میلیارد دلاری گالیله برای ارائه پشتیبانی لازم در صورت ناکامی سیستم مکانیابی جهانی (جی‌پی‌اس) آمریکا و Glonass روسیه طراحی شده و دارای قابلیت‌های جستجو و نجات است.

تاکنون چهار نمونه از این ماهواره‌ها به فضا پرتاب شده‌اند و نخستین جفت از آن‌ها اکتبر سال 2011 و جفت دیگر یک سال بعد پرتاب شدند. این ماهواره‌ها هسته پروژه گالیله هستند که حول زمین و در ارتفاع 23 هزار و 500 کیلومتری مدارگردی می‌کند. این پروژه سرانجام دارای 27 ماهواره و سه ماهواره ذخیره خواهد بود.

بنا بر اعلام آژانس فضایی اروپا، تعویق 24 ساعته در پرتاب مدارگردهای مزبور به دلیل مشکلات فنی رخ داد. با این حال برخی آژانس‌های خبری نامطلوب‌بودن آب‌و‌هوا را از دلایل این تاخیر عنوان کردند.

شرکت Arianespace اعلام کرده قراردادی را با آژانس فضایی اروپا برای پرتاب 12 ماهواره دیگر از سال 2015 به بعد منعقد کرده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------

منبع : ایسنا

نوشته شده در تاریخ شنبه 1 شهریور 1393 توسط گیتی
نجوم ، علمی به بزرگی جهان!

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سال نوری... جایی برای پاسخ به این سوال که: مـا کجاییــم؟

. . . پرسش و پاسخ نجومی


کد عکس گوشه ای عاشقانه

کد عکس گوشه ای عاشقانه


از بــروز رسانــــی وبـــلاگ از طــریـق ایمیل مطلع شوید.

-------------------------------

اسلایدر

     
#
کلیه حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سال نوری می باشد.
.لطفا جهت نمایش بهتر وبلاگ و نیز استفاده از تمامی امکانات آن ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید