تبلیغات
نجوم ، علمی به بزرگی جهان - با "صورت فلکی عقرب" بیشتر آَشنا شوید.

این صورت فلکی کوچک چهره عقربی را تصویر می‌کند که با نیش خود، جبار ، این صورت فلکی مشهور فصل زمستان را کشته است.

کمتر صورت فلکی‌ای را می‌توانید بیابید که همچون صورت فلکی عقرب نامش با مسمایی باشد. این صورت فلکی در سرزمین‌های شمالی در پایین آسمان دیده می‌شود ، اما در سرزمین‌های جنوبی میان صورت فلکی میزان و قوس، عقربی به وضوح در آسمان دیده می‌شود.

صورت فلکی عقرب
زمان رسیدن به نصف النهار ۲۹ تیر و مساحت آن ۴۹۷ درجه مربع می باشد.این دو صورت فلکی در دو سمت مقابل هم در آسمان قرار گرفته‌اند، بنابراین تعجبی ندارد که صورت فلکی عقرب یکی از قدیمی‌ترین صورتهای فلکی به شمار می‌آید که انسان از حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد آن را با این نام شناخته است. هنگامی که این صورت فلکی در شرق طلوع می‌کند، صورت فلکی جبار ، در غرب از نظرها ناپدید می‌شود.

آلفای عقرب همان ستاره قلب العقرب بوده که معنای انگلیسی آن "رقیب مریخ" است. علت این رقابت، سرخ رنگی این ستاره در قیاس با رنگ سیاره مریخ سرخ روست. این ستاره یک ابر غول بوده و حدود ۶۰۰ برابر قطر خورشید با طیف M1 Ib و قدر ۱.۰ می‌درخشند. قلب العقرب دارای یک همدم آبی رنگ از قدر پنجم می‌باشد که طیف آن B3 و فاصله اش ۶۰۰ سال نوری است.

صورت فلکی عقرب

انسان چنین تصور می کند که جبار ، شکارچی آسمان می‌خواهد از سر راه عقرب کنار برود. بر اساس افسانه‌ای یونانی عقرب به فرمان الهه"آرتیمیس" جبار را نیش زد و به قتل رسان. می گویند از آن زمان جبار که به شکل صورتهای فلکی به آسمان انتقال یافته است، از تمام عقربها چنان نفرت دارد، که به محض طلوع صورت فلکی عقرب در شرق، بلافاصله در زیر خط افق غربی آسمان ناپدید می شود.

گر چه این صورت فلکی با شکوه هرگز به طور کامل دیده نمی‌شود و به اصطلاح در ماورای افق قدم نمی‌گذارد ، ولی به هر حال ستاره اصلی آن قلب العقرب – عقرب"انتارس " ( antares ) سرخ رنگ ، از اروپای میانه به خوبی قابل مشاهده است، این ستاره به اصطلاح یک غول قرمز و به عبارت دیگر خورشیدی در حال مرگ است.

 -----------------------------------------------------------------------------------------

منبع : کنجکاو

نوشته شده در تاریخ شنبه 28 تیر 1393 توسط گیتی
نجوم ، علمی به بزرگی جهان!

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سال نوری... جایی برای پاسخ به این سوال که: مـا کجاییــم؟

. . . پرسش و پاسخ نجومی


کد عکس گوشه ای عاشقانه

کد عکس گوشه ای عاشقانه


از بــروز رسانــــی وبـــلاگ از طــریـق ایمیل مطلع شوید.

-------------------------------

اسلایدر

     
#
کلیه حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سال نوری می باشد.
.لطفا جهت نمایش بهتر وبلاگ و نیز استفاده از تمامی امکانات آن ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید