تبلیغات
نجوم ، علمی به بزرگی جهان - شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری منتشر شد+تصاویر

دانشمندان ناسا نقشه 360 درجه ای جدیدی از کهکشان راه شیری ارائه کردند.این نقشه یک تصویر 360 درجه است که نگاه بی سابقه و بی نظیری را از کهشکان ما فراهم می کند.شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری

این تصویر در واقع ترکیبی از دو میلیون تصویر فروسرخ است که تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا طی 10 سال اخیر گرفته است.

 

 

 

 

 

 

شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری

 

این تلسکوپ و تصاویر پردازش شده آن توسط محققان دانشگاه ویسکونسین، علاوه بر فراهم آوری دید جدیدی از ساختار کهکشان راه شیری، افزودن بیش از 200 میلیون جرم جدید به کاتالوگ کهکشان راه شیری را امکان پذیر کردند.

این تصویر تعاملی که به صورت آنلاین منتشر شده ، قابل زوم کردن است و به کاربران امکان می دهد به سطح کهکشان نگاهی انداخته و بر اجرام آن از جمله سحابی ها، حباب ها ، قلب کهکشان و دیگر پدیده های عجیب و غریب آن زوم کنند.

این تصویر موزاییکی  360 درجه ای در کنفرانس TEDActive 2014 در ونکوور منتشر شد و بخشی از پروژه Glimpse36 است که سطح کهکشان ما را از تمامی جهات نقشه برداری می کند.

این تلسکوپ 3 درصد از آسمان ما را هدف قرار داده اما به خاطر تمرکز بر نواری در اطراف زمین که در لبه سطح کهکشان راه شیری قرار دارد، بیش از نیمی از تمامی ستاره های کهکشان را نشان می دهد.

 

شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری

 

دانشمندان می گویند اگر بخواهیم این تصویر را چاپ کنیم به یک کاغذ به بزرگی یک استادیوم فوتبال نیاز داریم از این رو این نقشه به شکل یک مجموعه از تصاویر به طور آنلاین منتشر شده است.

تلسکوپ اسپیتزر  در سال 2003 به فضا پرتاب شد و برای تهیه تصاویر سطح راه شیری در نور فروسرخ  172 روز یا چهار هزار و 142 ساعت زمان صرف کرده است . اما این نخستین بار است که این تصاویر برای تهیه یک دید پانورامیک به هم چسبانده می شوند.

راه شیری یک حلقه مارپیچ مسطح است و منظومه شمسی ما در بخش یک سوم بیرونی کهکشان و بر روی یکی از بازوهای مارپیچی قرار دارد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

منبع : کنجکاو

نوشته شده در تاریخ جمعه 15 فروردین 1393 توسط گیتی
نجوم ، علمی به بزرگی جهان!

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
سال نوری... جایی برای پاسخ به این سوال که: مـا کجاییــم؟

. . . پرسش و پاسخ نجومی


کد عکس گوشه ای عاشقانه

کد عکس گوشه ای عاشقانه


از بــروز رسانــــی وبـــلاگ از طــریـق ایمیل مطلع شوید.

-------------------------------

اسلایدر

     
#
کلیه حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سال نوری می باشد.
.لطفا جهت نمایش بهتر وبلاگ و نیز استفاده از تمامی امکانات آن ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید